piątek, 21 stycznia 2011

Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów posiadania ogrodu jest to, że każdy ogród jest inny i jest odbiciem osobowości jego właściciela, tak samo jak wystrój domu. Sposób zestawienia różnorodnych elementów wywiera znaczący wpływ na efekt końcowy. Dlatego warto postawić na projektowanie ogrodów przez fachowców.

Ogród nie musi być nudny. Projektowanie ogrodów pozwoli nam zaplanować przestrzeń tak, aby była atrakcyjna i pomysłowa. W ogrodzie zielonym można wykorzystać różne odcienie zieleni oraz posadzić rośliny, którym można nadawać ciekawe, regularne formy. Można zatem grać odcieniem i kształtem. Projekty ogrodów tworzone na wstępnym etapie realizowania ogrodu gwarantują uniknięcie chaosu. Oferują natomiast możliwość stworzenia wyjątkowej, klimatycznej przestrzeni wypoczynkowej czy rozrywkowej.



Projekty ogrodów przygotowane przez architekta zieleni są dopasowane do naszych indywidualnych wymagań. Wtedy wystarczy, aby projektant zabrał się za kończenie projektu. Projekty ogrodów warto zamawiać już wtedy, gdy powstaje projekt domu lub gdy zaczynamy jego budowę. Wstępne projektowanie ogrodów pozwala ustalić kształt tarasu, schodów, podjazdu i wejść do domu, wygląd ogrodzenia oraz rodzaj zastosowanych materiałów wykończeniowych. Gdy dom jest już ukończony, rodzaj i kolor materiałów ogranicza wybór pozostałych elementów ogrodu. Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie należy także zaprojektować ujęcie wody do podłączenia nawadniania  i rozprowadzenie kabli do oświetlenia ogrodu. Projektowanie ogrodów nie jest rzeczą łatwą. Profesjonalny architekt krajobrazu potrafi rozważyć wiele czynników uwzględniając w szczególności typ gleby, topografie terenu, warunki hydrologiczne, nasłonecznienie, położenie działki względem istniejących obiektów.



Warto od razu opracowywać kompleksowe projekty, nawet jeśli nie możemy od razu zrealizować je w całości.



Projekty ogrodów powinny zawierać następujące elementy: ukształtowanie terenu, rozplanowanie ścieżek i układ nawierzchni, dobór gatunkowy roślin, elementy małej architektury, oświetlenie, nawodnienie. W innym przypadku brak kompletnego jednolitego koncepcji może spowodować, że ogród będzie się składał z przypadkowych niepowiązanych ze sobą funkcjonalnie i estetycznie części. Projekty ogrodów oraz ich elementy powinny być celowe i przemyślane, niezależnie czy jest to forma użytkowa czy artystyczna. Pamiętajmy, że projektowanie ogrodów to nie tylko zestawienie roślin, ale też kompleksowe, funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Dobry projekt przewiduje rozwój potrzeb właściciela ogrodu, na przykład określa miejsce na plac zabaw dla dzieci, który będzie potrzebny dopiero za kilka lat, lub przeciwnie – zawiera propozycje zagospodarowania miejsca po jego rozebraniu.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz