piątek, 21 stycznia 2011

Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów posiadania ogrodu jest to, że każdy ogród jest inny i jest odbiciem osobowości jego właściciela, tak samo jak wystrój domu. Sposób zestawienia różnorodnych elementów wywiera znaczący wpływ na efekt końcowy. Dlatego warto postawić na projektowanie ogrodów przez fachowców.

Ogród nie musi być nudny. Projektowanie ogrodów pozwoli nam zaplanować przestrzeń tak, aby była atrakcyjna i pomysłowa. W ogrodzie zielonym można wykorzystać różne odcienie zieleni oraz posadzić rośliny, którym można nadawać ciekawe, regularne formy. Można zatem grać odcieniem i kształtem. Projekty ogrodów tworzone na wstępnym etapie realizowania ogrodu gwarantują uniknięcie chaosu. Oferują natomiast możliwość stworzenia wyjątkowej, klimatycznej przestrzeni wypoczynkowej czy rozrywkowej.



Projekty ogrodów przygotowane przez architekta zieleni są dopasowane do naszych indywidualnych wymagań. Wtedy wystarczy, aby projektant zabrał się za kończenie projektu. Projekty ogrodów warto zamawiać już wtedy, gdy powstaje projekt domu lub gdy zaczynamy jego budowę. Wstępne projektowanie ogrodów pozwala ustalić kształt tarasu, schodów, podjazdu i wejść do domu, wygląd ogrodzenia oraz rodzaj zastosowanych materiałów wykończeniowych. Gdy dom jest już ukończony, rodzaj i kolor materiałów ogranicza wybór pozostałych elementów ogrodu. Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie należy także zaprojektować ujęcie wody do podłączenia nawadniania  i rozprowadzenie kabli do oświetlenia ogrodu. Projektowanie ogrodów nie jest rzeczą łatwą. Profesjonalny architekt krajobrazu potrafi rozważyć wiele czynników uwzględniając w szczególności typ gleby, topografie terenu, warunki hydrologiczne, nasłonecznienie, położenie działki względem istniejących obiektów.



Warto od razu opracowywać kompleksowe projekty, nawet jeśli nie możemy od razu zrealizować je w całości.



Projekty ogrodów powinny zawierać następujące elementy: ukształtowanie terenu, rozplanowanie ścieżek i układ nawierzchni, dobór gatunkowy roślin, elementy małej architektury, oświetlenie, nawodnienie. W innym przypadku brak kompletnego jednolitego koncepcji może spowodować, że ogród będzie się składał z przypadkowych niepowiązanych ze sobą funkcjonalnie i estetycznie części. Projekty ogrodów oraz ich elementy powinny być celowe i przemyślane, niezależnie czy jest to forma użytkowa czy artystyczna. Pamiętajmy, że projektowanie ogrodów to nie tylko zestawienie roślin, ale też kompleksowe, funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Dobry projekt przewiduje rozwój potrzeb właściciela ogrodu, na przykład określa miejsce na plac zabaw dla dzieci, który będzie potrzebny dopiero za kilka lat, lub przeciwnie – zawiera propozycje zagospodarowania miejsca po jego rozebraniu.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Montaż uchylnej bramy garażowej

Montaż bramy garażowej uchylnej - wskazówki i porady

Poniżej przedstawiam tematykę związaną z montażem i poprawnym doborem bram garażowych. Jest to można powiedzieć jeden z ostatnich elementów budowy domu czy budynku użyteczności publicznej.

Bramy garażowe pojawiają się najczęściej w dwóch modelach: jako bramy garażowe uchylne bądź roletowe. Najczęściej nasi klienci z samego Szczecina i okolic wybierają bramy garażowe uchylne i dlatego chcielibyśmy przybliżyć ich montaż.


Przed montażem bramy garażowej musimy sprawdzić wielkość otworu, w którym będzie montowana brama. Rzadko się przytrafia, żeby można było poszerzyć otwór na bramę garażową bez wymiany nadproża, które niejednokrotnie występuje w postaci lanej belki betonowej lub stalowego kształtownika. Najlepiej, abyśmy bramę garażową zamontowali wewnątrz otworu. Gdy mamy już gotowy otwór, przystępujemy do montażu bramy garażowej. Futrynę bramy garażowej należy uzbroić w mocowanie montażowe, które następnie przykręca się na kotwy do muru.


Następnym etapem jest wypionowanie i wypoziomowanie framugi przed montażem bramy garażowej i przymocować ją za pomocą klinów na chwilę. Później w prowadnicy bramy garażowej montujemy uchwyty montażowe, które są wykorzystywane do zawieszenia bramy przy suficie. Prowadnica pozioma nie może być ułożona horyzontalnie, powinna mieć nieznaczny spadek w kierunku otwierania bramy. Ubytki czy szczeliny między framugą a murami korygujemy pianką poliuretanową po uprzednim przymocowaniu mocowań framugi z wykorzystaniem kotew do muru.


Elementy elektryczne powinne być montowane przez wykwalifikowanych specjalistów, znaleźć ich możemy przez znajomych lub wpisując w Google usługę z danej miejscowości np.: montaż bram garażowych Szczecin.


Do niemal wszystkich bram możemy zainstalować dopasowany siłownik elektryczny, dzięki któremu będziemy mogli otwierać zdalnie bramę. Musimy pamiętać, aby brama nie spoczywała na ziemi, ponieważ zimą może ona przymarznąć do podłoża, co przeszkodzi jej otwieranie. Powinno się również pamiętać podczas montażu siłownika elektrycznego o awaryjnym otwieraniu bramy garażowej w przypadku awarii prądu. Stosujemy wtedy często akumulatory podtrzymujące lub specjalną linkę stalowa, którą montujemy do klamki bramy, funkcjonującą po wsadzeniu klucza.

--
Stopka

Powyższy opis przedstawia tematykę montażu bram garażowych jako problematyczną. Jeśli nie mamy doświadczenia, nie powinniśmy sami zabierać się za tak wymagające czynności. Skorzystajmy z usług profesjonalnych firm monterskich.

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Systemy nawadniające

Systemy nawadniające ogrody i trawniki

W obecnych czasach mamy wiele rozwiązań zagospodarowania ogrodu. Istnieje wiele innowacyjnych systemów automatycznego nawadniania. Po co podlewać ogród wężem czy konewką? Taki sposób może się sprawdzić jedynie w małym ogródku.

Pielęgnacja dużej przestrzeni wokół domu wymaga nowoczesnych sposobów podlewania. Dzięki nim domownicy zaoszczędzą sporo czasu. Systemy automatycznego nawadniania ogrodów pozwalają na regulację puszczanej wody. Nie trzeba pamiętać o podlewaniu roślinności wczesnym rankiem i wieczorem, bo system jest nastawiany na konkretną godzinę. Nie jest on tani, należy raczej do luksusów. Można go wybudować po paru latach od założenia ogrodu. W niczym nie będzie to przeszkadzało.


Tak więc jeśli systemu nie wprowadzimy do ogrodu na początku jego tworzenia nie oznacza to, że nie można wprowadzić go później. Zawsze jest na to dobry moment. Jest więc czas na zgromadzenie środków finansowych na pokrycie takiej inwestycji. Jej efekt posłuży długie lata. Trzeba dobrać odpowiednich fachowców, którzy znają się bardzo dobrze na swojej pracy.


Warto zatrudniać tylko takich, których polecają inni właściciele systemów automatycznego nawadniania ogrodów np. firmę Gordo Studio lub Hunter. Będziemy mieli wtedy pewność, że zaplanowana budowa nie okaże się niewypałem. Zanim do tego dojdzie trzeba mieć projekt. Takie usługi również wykonują specjaliści, którzy doradzą rozwiązania odpowiednie dla konkretnego ogrodu.


Posiadając nowoczesne systemy do podlewania mamy pewność, że podczas bardzo ciepłych dni roślinność nie zniszczy się. To doskonały sposób dla osób, które często podróżują w wakacje. Po co wynajmować pracownika do podlewania ogrodu kiedy można to zrobić automatycznie. Tutaj każdy ma pewność, że do ogrodu będzie dostarczona woda o odpowiedniej porze. Nikt nie zapomni o wykonaniu tego zadania, bo po prostu nie musi o tym pamiętać. Nie ma sensu zaprzątać sobie głowy dodatkowymi zadaniami.


We współczesnych realiach ludzie są bardzo zabiegani, nie mają czasu dla swojej rodziny. Po ciężkiej pracy warto poświęcić czas domownikom zamiast wykonywać kolejne żmudne zadanie jakim jest podlewanie ogrodu. Dużą zaletą systemów automatycznego nawadniania ogrodów jest to, że kiedy pada deszcz systemy nawadniające się nie uruchamiają. Regulację ich pracy można przestawiać w nieskończoność, stosownie do potrzeb pogody. Pozwoli to zaoszczędzić duże ilości wody w sytuacji kiedy pada deszcz. Roślinność też będzie bezpieczna, bo za każdym razem otrzyma odpowiednią dawkę wody. Nie uschną kwiaty, krzewy czy drzewka. Korzystajmy z nowoczesnych technik w ogrodnictwie.

--
Stopka

Hunter - sklep internetowy


http://www.nawodnienia.net

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Oczko wodne w ogrodzie

Oczka wodne w ogrodach

Dobrze zaprojektowane i umieszczone w odpowiednim miejscu oczko wodne w ogrodzie jest bardzo atrakcyjne dla oka.

Oczka wodne w ogrodach otoczone piękną roślinnością powodują, że człowiek czuje się, jakby znajdował się w raju. Widok natury uspokaja i sprawia, że miłośnik ogrodu odpoczywa na łonie przyrody. Warto jest dobrze przemyśleć, gdzie wybudować takie oczko wodne, jakie materiały do tego zastosować, ponieważ ma ono nam służyć kilkadziesiąt lat. Będzie tak, jeżeli dobrze dopracujemy swój pomysł.


Oprócz zdobywania o tym informacji z książek, gazet, internetu warto pójść po poradę do specjalisty, który w fachowy sposób doradzi jak najkorzystniej stworzyć zbiornik wodny. Jeśli oczko umieścimy w odpowiednim miejscu naszego ogrodu to może to spowodować, że nasze mieszkanie stanie się lepiej oświetlone.


W zbiorniku wodnym można umieścić różne rodzaje roślin, a także ryby. Warto ozdobić roślinnością powierzchnię obok oczka. Jeśli ma być jej bardzo dużo to należy je umieścić w miejscu, w którym będzie dochodziło dużo promieni słonecznych. Nie może być to jednak otwarta przestrzeń. Powinien stać obok jakiś krzew bądź drzewo, które latem w upalne dni osłoni wodny zbiornik. Żeby oczka wodne w ogrodach były czyste powinny być głębokie i duże. W małych trudniej utrzymać porządek. Oczka wodne w ogrodach są piękne o każdej porze roku. Jednak jest jedna taka pora roku, w której wszystko budzi się do życia i wtedy zbiornik wodny jest najpiękniejszy - wiosna.


Bardzo ważne jest to, aby w okresie wiosennym rozpocząć filtrowanie wody. Filtr należy umieścić w takim miejscu, aby nie dochodziło do niego słońce. Zakłada się go w celu oczyszczania wody, dzięki czemu rozwijają się bakterie przyjazne, a te szkodliwe są eliminowane.


Rośliny, które nadają się do ubarwienia oczek wodnych w ogrodach dzielą się na kilka rodzajów: rośliny wodne (lilia wodna, okrężnica bagienna, rozpław sercowaty), rośliny pływające (hiacynt wodny, pływacz zwyczajny, kotewka orzech wodny), rośliny podwodne (wywłócznik brazylijski, jaskier wodny, moczarka kanadyjska), rośliny nabrzeżne (pałka wodna, trzcina pospolita, łączeń baldaszkowaty), rośliny błotne i bagienne (żabieniec drobnokwiatowy, strzałka wodna, niezapominajka wodna).


W oczkach wodnych w ogrodach żyją również zwierzęta. Można tam spotkać następujące ryby: złotą rybkę, różankę, słonecznicę, karpie Koi. Oczko wodne w ogrodzie to doskonały pomysł na upiększenie terenu wokół swojego domu. To dobre rozwiązanie dla miłośników natury, którzy z pasją będą pielęgnowali swój przyrodniczy skarb.

--
Stopka

Oczka wodne OASE - autoryzowana hurtownia

http://www.sklepoase.com

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Schody drewniane

Schody drewniane - ich wady i zalety

Budując dom należy skupić się na wielu bardzo istotnych elementach. Materiały jakie wybierzemy do budowy, jaki wybierzemy wystrój wnętrza czy też w jaki sposób wykorzystamy konkretne pomieszczenia to tylko niektóre pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć. Decydując się na dom piętrowy musimy wziąć pod uwagę taki element jak schody.

Ostatnio w budownictwie liderem popularności są schody drewniane. Pomimo tego, że rozwiązanie to mogło by się wydawać dość wiekowe (schody drewniane są stosowane niemal tak długo, jak długo funkcjonuje budownictwo piętrowe) zainteresowanie nimi nie słabnie. Istnieje wiele przyczyn, dla których tak właśnie się dzieje.


Pierwszą z przyczyn jest to, że schody drewniane mogą zostać wzniesione w zasadzie na każdym etapie budowy domu. Jeżeli nie mamy więc sprecyzowanej wizji wystroju wnętrz, kolorystyki posadzek czy stylu mebli bez problemu możemy poczekać. Daje nam to więcej czasu do namysłu. W przypadku schodów betonowych czy kamiennych nie możemy postawić ich w dowolnym etapie, ale raczej w początkowych stadiach wznoszenia budynku.


Drugą zaletą jaką posiadają schody drewniane jest ich lekkość w porównaniu ze schodami betonowymi. Schody wykonane z drewna nie obciążają w żaden sposób podłogi ani stropu przez co są znacznie bezpieczniejsze. Dodatkowo schody drewniane mogą zajmować znacznie mniej miejsca i przepuszczają znacznie więcej światła niż schody wykonane z kamienia.  Dodatkowo drewno jest znacznie tańszy materiałem budowlanym niż marmur czy granit.


Naturalnie schody drewniane, jak każde inne rozwiązanie budowlane ma swoje wady. Jedną z nich jest mniejsza niż w przypadku schodów granitowych czy marmurowych trwałość. Schody drewniane wymagają dość regularnej konserwacji. Drewno musi być zabezpieczane odpowiednimi lakierami lub olejami. Pomimo tego, że schody drewniane mogą zostać wzniesione na każdym etapie budowy domu, stawia się je od razu, a nie dzieli na kilka dodatkowych etapów. Wiąże się to z kosztem, ponieważ w jednej chwili musimy zapłacić za całość wykonania. Schody granitowe czy marmurowe można wykonywać w kilku etapach i rozłożyć koszty. Osobno może zostać wykonana wylewka, natomiast stopnie dopiero za kilka miesięcy.


Pomimo tych kilku wad schody drewniane cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród osób budujących domy. Mniej trwałe drewno w rękach fachowca może być znacznie bardziej efektowne niż marmur, granit lub inny kamień. Schody drewniane nadają domu specyficzny klimat i niepowtarzalny wygląd.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Ceramiczny system kominowy

Ceramiczne systemy kominowe

Systemy kominowe muszą być tak zaprojektowane, aby ich praca była dostosowana do strefy klimatycznej, w której są zainstalowane.

Systemy kominowe muszą być tak zaprojektowane, aby ich praca była dostosowana do strefy klimatycznej, w której są zainstalowane. Klimat panujący na danym obszarze w znacznym stopniu wpływa na rodzaj i parametry materiałów stosowanych do ich budowy. Ponieważ nasz klimat charakteryzuje się długim okresem grzewczym oraz występowaniem ekstremalnie niskich (poniżej -20 °C) i względnie wysokie temperatury (powyżej 25°C) systemy kominowe wykonywane są najczęściej z różnego rodzaju ceramiki.

Systemy kominowe tego typu składają się zazwyczaj z ceramicznej rury szkliwionej oraz pustaków ceramicznych. W wyniku takiej kombinacji możliwe jest dowolne połączenie instalacji z kanałami odprowadzającymi powietrze z pomieszczeń. Zazwyczaj stosowane są w tym celu przewody wentylacyjne elastyczne zapewniające lepszą cyrkulację powietrza niż przekroje prostokątne. Kratki wentylacyjne oraz inne elementy wykańczające systemy kominowe, które decydują o szczelności i trwałości całej instalacji, wykonywane są przeważnie z nierdzewnej i kwasoodpornej stali.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Kamień do wnętrza

Kamień dekoracyjny

Istnieje wiele materiałów budowlanych, które posiadają swoje specjalne zastosowanie. Wyróżnić można materiały o zwiększonej odporności idealnie nadające się do posadzek, które będą narażone na czynniki mechaniczne, więc muszą być odporne na ścieranie.

Oprócz tego istnieją specjalne kamienie dekoracyjne o zastosowaniu głównie estetycznym. Wykorzystuje się je głównie do udekorowaniu danego wnętrza.

Do takich kamieni z pewnością zaliczyć można trawertyn. Może i jest to materiał trochę mało popularny, ale z pewnością wyjątkowy. Występuje w ciepłych barwach, więc doda ciepła pomieszczeniu, w którym go użyjemy. Jego powierzchnia sama w sobie jest nieco chropowata i bardzo delikatna, toteż należy o nią dbać. Jednakże odpowiednio wyłożona posadzka czy też ściana posłuży nam bardzo długo.

Kolejnym materiałem, który może zostać wykorzystany do dekoracji wnętrz z pewnością będzie marmur. Przede wszystkim do wyboru jest cała gama wzorów i kolorów. Co ciekawe, marmur może występować w jednym kolorze, np. szarym, zielonym, śnieżnobiałym, lub w postaci wielobarwnej. Dzięki temu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Marmur z pewnością jest dużo trwalszy od trawertynu, także również jako posadzka sprawdzi się znakomicie, zarówno pod względem estetycznym jak i wytrzymałościowym.

Również granit może zostać wykorzystany w celu udekorowania wnętrza jakiegoś pomieszczenia. Nie tylko będzie się on ładnie prezentował, ale również jest bardzo wytrzymałym materiałem, także nie straszne mu ścieranie i brud. Do wyboru jest cała gama kolorów, między innymi zielony, szary, czerwony, a nawet czarny.

Stosowanie materiałów dekoracyjnych mimo nieco droższych cen jest coraz bardziej popularną praktyką. Czynnikiem, który przekonuje potencjalnych klientów, z pewnością będzie żywsze i bardziej unikalne pomieszczenie. Takie wykończenie sprawi, że przebywanie w nim będzie czystą przyjemnością.

--
Stopka

Pozdrawiam

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.