piątek, 21 stycznia 2011

Schody drewniane

Schody drewniane - ich wady i zalety

Budując dom należy skupić się na wielu bardzo istotnych elementach. Materiały jakie wybierzemy do budowy, jaki wybierzemy wystrój wnętrza czy też w jaki sposób wykorzystamy konkretne pomieszczenia to tylko niektóre pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć. Decydując się na dom piętrowy musimy wziąć pod uwagę taki element jak schody.

Ostatnio w budownictwie liderem popularności są schody drewniane. Pomimo tego, że rozwiązanie to mogło by się wydawać dość wiekowe (schody drewniane są stosowane niemal tak długo, jak długo funkcjonuje budownictwo piętrowe) zainteresowanie nimi nie słabnie. Istnieje wiele przyczyn, dla których tak właśnie się dzieje.


Pierwszą z przyczyn jest to, że schody drewniane mogą zostać wzniesione w zasadzie na każdym etapie budowy domu. Jeżeli nie mamy więc sprecyzowanej wizji wystroju wnętrz, kolorystyki posadzek czy stylu mebli bez problemu możemy poczekać. Daje nam to więcej czasu do namysłu. W przypadku schodów betonowych czy kamiennych nie możemy postawić ich w dowolnym etapie, ale raczej w początkowych stadiach wznoszenia budynku.


Drugą zaletą jaką posiadają schody drewniane jest ich lekkość w porównaniu ze schodami betonowymi. Schody wykonane z drewna nie obciążają w żaden sposób podłogi ani stropu przez co są znacznie bezpieczniejsze. Dodatkowo schody drewniane mogą zajmować znacznie mniej miejsca i przepuszczają znacznie więcej światła niż schody wykonane z kamienia.  Dodatkowo drewno jest znacznie tańszy materiałem budowlanym niż marmur czy granit.


Naturalnie schody drewniane, jak każde inne rozwiązanie budowlane ma swoje wady. Jedną z nich jest mniejsza niż w przypadku schodów granitowych czy marmurowych trwałość. Schody drewniane wymagają dość regularnej konserwacji. Drewno musi być zabezpieczane odpowiednimi lakierami lub olejami. Pomimo tego, że schody drewniane mogą zostać wzniesione na każdym etapie budowy domu, stawia się je od razu, a nie dzieli na kilka dodatkowych etapów. Wiąże się to z kosztem, ponieważ w jednej chwili musimy zapłacić za całość wykonania. Schody granitowe czy marmurowe można wykonywać w kilku etapach i rozłożyć koszty. Osobno może zostać wykonana wylewka, natomiast stopnie dopiero za kilka miesięcy.


Pomimo tych kilku wad schody drewniane cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród osób budujących domy. Mniej trwałe drewno w rękach fachowca może być znacznie bardziej efektowne niż marmur, granit lub inny kamień. Schody drewniane nadają domu specyficzny klimat i niepowtarzalny wygląd.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz