niedziela, 14 sierpnia 2011

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Stosowanie ekologicznych rozwiązań w budownictwie jest coraz bardziej powszechne. W nowych projektach często zakłada się instalację rekuperatora, paneli słonecznych czy pompy ciepła. Korzyści płynące z ich zastosowania nie budzą wątpliwości. Jednak co jeszcze można zrobić, aby nasz dom stał się domem jeszcze bardziej energooszczędnym? Odpowiedzią na to pytanie mogą być systemy inteligentnych domów. Od pewnego czasu można zaobserwować szybki wzrost popularności tego typu instalacji. Dzieje się tak za sprawą pojawiania się na rynku tańszych niż zachodnie, krajowych systemów, które często dorównują funkcjonalnością systemom z zachodu. Warto więc przyjrzeć się im nieco bliżej.
Systemy inteligentnych domów pozwalają na rozsądne zarządzanie wszystkimi instalacjami w domu. Dzięki nim możliwe jest sterowanie ogrzewaniem tak, że temperatura będzie obniżona o kilka stopni w nocy i podczas nieobecności domowników. Pozwala to na wygenerowanie dużych oszczędności, teoretycznie nawet do 40%. Inną interesującą funkcją jest możliwość sterowania oświetleniem w zależności od pory dnia czy nocy. Oświetlenie w korytarzu, wieczorami będzie zapalało się w pełni, a późno w nocy – na przykład tylko na 50%. Możliwe jest także włączanie delikatnego oświetlenia LED, zamiast głównego oświetlenia. Dzięki funkcji centralnego wyłączania za pomocą jednego przycisku możemy wyłączyć całe oświetlenie i zamknąć rolety, przez co nie grozi nam pozostawienie na całą noc włączonego światła na parterze.
Systemy te mogą także sterować pracą rekuperatora – na podstawie analizy jakości powietrza system sam zdecyduje na jakim biegu ma pracować. Kolejną zaawansowaną funkcją inteligentnych domów jest możliwość zdalnego sterowania całą instalacją – na przykład za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu możemy kontrolować instalację z pracy, a jeśli wiemy, że wrócimy do domu wcześniej niż zwykle, możemy zdalnie przyspieszyć przywrócenie komfortowej temperatury.
Systemy inteligentnych domów, oprócz funkcji pozwalających na oszczędzanie energii, oferują nam znacznie więcej. Systemy te zwiększają znacznie bezpieczeństwo dzięki takim funkcjom jak symulacja obecności domowników lub przycisk „panika”. System może nas także informować o sytuacjach awaryjnych, takich jak pożar, zalanie lub włamanie, za pomocą wiadomości SMS. Ponadto, przy wychodzeniu z domu system poinformuje nas o otwartych oknach.
Nie bez znaczenia są także funkcje związane z podwyższeniem komfortu domu. Na przykład wykorzystując sterowanie oświetleniem ściemnianym czy sceny świetlne, za pomocą jednego przycisku możemy dostosować klimat panujący w pomieszczeniu do naszych potrzeb. Pełen opis funkcjonalności inteligentnych domów daleko wykracza poza ramy tego artykułu. Mam jednak nadzieję, że ten krótki wywód nakłoni Was do poszukania większej ilości informacji na inteligentnych domów. Zwłaszcza, jeśli w najbliższym czasie planujecie rozpocząć budowę własnego domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz