Cechy dobrych baterii kuchennych
Tagi: armatura kuchnie
Czym powinna się charakteryzować armatura kuchenna? Powinna przede wszystkim być dopasowana do aranżacji reszty pomieszczenia. Jeśli więc np. umeblowanie kuchni mamy w stylu nowoczesnym, to raczej nie sięgajmy po wylewkę w stylu dziewiętnastowiecznym. Podobnie zresztą do mebli historycznych nie dopasowujmy na siłę baterii o nowoczesnych kształtach.
Chociażby to, że powinny szczelne i oszczędne. Co do szczelności sprawa jest jasna i intuicyjnie zrozumiała. Ma być bez przecieków i już. Dźwięk ciągle kapiącego kranu byłby zwyczajnie męczący. Natomiast gdy chodzi o wodooszczędność to już kwestia budowy kurków (bądź dźwigni - zależy jakiego typu mamy kran), to zdecydowanie ###baterie kuchenne### mogą mieć przepływowość wody mniejszą, niż ich łazienkowe odpowiedniki.
Co więcej - w bateriach kuchennych bardzo przyda się dwustopniowość - czyli rozwiązanie polegające na tym, że w połowie odkręcania wody następuje lekki opór. Służy to temu, aby bez potrzeby nie wypuszczać większego strumienia, aniżeli jest to niezbędne. Przykładowo jeśli chcemy tylko przepłukać szklankę, lub spłukać jabłko bądź inne owoce - w zupełności wystarczy taki ograniczony strumień.
Dla odmiany przy dokładnym myciu naczyń bądź garnków albo przy nalewaniu wody do czajnika przyda się odkręcenie strumienia na większy zakres. W takim przypadku oczywiście znacznie wygodniej będzie od razu otworzyć wodę na pełny rozmach i szybko napełnić komorę zlewozmywaka lub wnętrz czajnika albo garnka.
Odrębną sprawą jest to, ze baterie kuchenne powinny mieć możliwość zamontowania w nich filtra wody, który wydatnie poprawia jakość tego, co leci z kranu odcedzając wszelkie mikroelementy i drobinki kamienia. Ponadto w samej baterii przydać się może dodatkowy odpływ służący do podłączania w przyszłości armatury do automatycznej zmywarki - jeśli komuś będzie szkoda czasu na ręczne zmywanie naczyń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz