niedziela, 14 sierpnia 2011

Wilgoć w mieszkaniu


Wilgoć w mieszkaniu - jak skutecznie z nią walczyć?

Jeśli na ścianach swojego mieszkania zauważyłeś mokre plamy, albo zielony lub szary nalot, znaczy to, że zaatakowała je wilgoć. Jej obecność ma nie tylko niekorzystny wpływ na wygląd i trwałość Twojego mieszkania, ale jest również bardzo niebezpieczna dla Twojego zdrowia. Należy ją jak najszybciej usunąć. Poniżej znajduje się kilka sprawdzonych rad, jak skutecznie to zrobić.

1. Działaj profilaktycznie i zawczasu zabezpiecz mieszkanie przed mogącą pojawić się ewentualną wilgocią. Na rynku dostępne są preparaty do powłokowej ochrony zewnętrznych ( np.: ściany, dachy) i wewnętrznych (np.: tynki w mieszkaniu) powierzchni budynków zapobiegające rozwojowi glonów, grzybów, pleśni, porostów i mchów. Są one bezbarwne i nie zmieniają pierwotnej kolorystyki. Możesz również nabyć specjalny tynk lub farbę z ochronną powłoką .
2. Jeśli nie chcesz dopuścić do zawilgocenia mieszkania, pamiętaj , aby systematycznie usuwać wilgoć gromadzącą się w pomieszczeniach przez właściwie działające kanały wywiewne. Sprawdź ich działanie zwłaszcza w tzw. mokrych pomieszczeniach, czyli łazience, kuchni, WC i pralni. Zadbaj o to by w łazience, w której najczęściej używana jest woda, kafelki położone były starannie, a szpary pomiędzy nimi zabezpieczone fugą odporną na wilgoć.
3. Gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki pojawiającej się wilgoci, spróbuj jak najszybciej zlokalizować jej źródło i dokładnie je usunąć. Ścianę, na której pojawiła się już wilgoć kilkakrotnie umyj gorącą wodą z dodatkiem środka pleśniobójczego i dokładnie osusz. Jeśli problem powróci zgłoś się do fachowca -mykologa, który szybko i sprawnie oceni stan mieszkania, rozpozna, jaki rodzaj grzybów je zaatakowały i doradzi najlepszy sposób na walkę z nimi.
4. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą walki z zaistniałą już wilgocią jest właśnie osuszanie mieszkania. W tym celu można pokusić się o zakup specjalistycznego urządzenia tzw. osuszacza pomieszczeń, który jednocześnie zapewnia optymalne nawilżenie w pomieszczeniach.
5. Pozbądź się wszystkich zbędnych źródeł wody, powylewaj z wazonów, nawilżaczy powietrza. Nie susz prania w mieszkaniu.
6. Najczęściej jak to tylko możliwe wietrz (świeże powietrze najlepiej „wyciąga” z domu wilgoć) i intensywnie ogrzewaj mieszkanie, w którym widać oznaki wilgoci.
7. Jeśli wilgoć pojawia się na oknach w postaci pary wodnej, to znaczy, że są one zbyt szczelne i musisz je co jakiś czas rozszczelniać, albo założyć w nich odpowiednie nawiewniki. Dobrym sposobem na niedopuszczenie do osadzania się wilgoci na szybach w okresie sezonu grzewczego jest pozostawienie na parapetach specjalnych woreczków z granulkami pochłaniającymi wilgoć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz