niedziela, 14 sierpnia 2011

Czy należy się obawiać inteligentnych domów?

Czy należy się obawiać inteligentnych domów?

26 lipca 2011
Autor: intbud
Inteligentny Dom
Inteligentny Dom
Inteligentny budynek – otwiera drzwi, kontroluje temperaturę, zamyka rolety. Budynek sam o siebie troszczy i funkcjonuje. Jest to na pewno znaczny komfort, ale czy nie oddajemy urządzeniom zbyt wiele kontroli? Czy taki budynek może się zepsuć lub poczynić jakichś zniszczeń?
Automatyka, która odpowiada za pracę inteligentnego mieszkania to nie byle jaka instalacja. Ma swoje korzenie w automatyce przemysłowej, która jest odpowiedzialna za przebieg różnych procesów produkcyjnych. W jej istotę wpisana jest bezawaryjność, gdyż jest to główny wymóg przy zarządzaniu urządzeń przemysłowych. Aby spełnić wspomniany wymóg podzespoły automatyki, w odróżnieniu od urządzeń elektronicznych powszechnego użytku, charakteryzują się maksymalną prostotą oraz najlepszą jakością materiałów, z których są wykonane. Co więcej, większość producentów systemów inteligentnego domu to producenci automatyki przemysłowej, którzy przenieśli swoje gotowe, sprawdzone rozwiązania na obszar budownictwa mieszkaniowego. Z tą samą precyzją jak w fabrykach, ich urządzenia będą więc pracowały w naszych domach.
Skoro co do samych urządzeń sterujących nie mamy już wątpliwości, to co w sytuacji kiedy zagrożenie przyjdzie z zewnątrz jak choćby braku prądu?
Instalacja automatyki oczywiście, tak jak inne urządzania elektryczne, wymaga energii elektrycznej. Gdy jej zabraknie, nie funkcjonuje razem z tym czym zarządza czyli lampą, zraszaczem, roletą itd. Są jednak instalacje, które muszą zawsze funkcjonować jak choćby system alarmowy czy też układ wentylacji. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest zasilanie awaryjne. Po zaniku prądu system inteligentnego domu wywoła tryb awaryjny. Wyłączy urządzenia, których działanie nie jest konieczne jak np. oświetlenie, gniazdka elektryczne, a podtrzyma pracę tych instalacji, które muszą stale pracować. W dodatku da nam znać o awarii, dzięki czemu będziemy się mogli przygotować gdyby awaria miała się wydłużyć. Należy też zwrócić uwagę, że o ile w zwykłej instalacji po przerwie w dostawie energii elektrycznej, urządzenia oraz oświetlenie powracają do swojego stanu sprzed awarii (oświecona lampa nocna znów się świeci), w inteligentnym budynku sami podejmujemy decyzję jaka scena ma zostać wywołana – ustalamy jak obwody świetlne, urządzenia, rolety czy temperatura mają zostać zarządzone po powrocie zasilania.
Podsumowując inteligentny dom jest miejscem bezpiecznym i komfortowym. Jest dalszym etapem ewolucji budownictwa, która trwa nieprzerwanie od początków naszej cywilizacji. Jego posiadanie może dać jego właścicielom tylko korzyści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz