Jak kupić mieszkanie?
Kupno mieszkania to coś, o czym aktualnie marzy każdy młody człowiek – szczególnie, jeśli chodzi o duże miasta. Okazuje się to jednak nie takie proste – ceny nieraz są wysokie, zaś jeśli napotykamy na niższe, to po pewnym czasie wychodzi na jaw, że mieszkanie ma ukryty mankament, który dla nas jest nie do przeskoczenia.Mieszkanie to inwestycja na lata, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby była to inwestycja korzystna i przynosząca nam zadowolenie, a nie generująca kolejne koszta i złość. Więc jak kupić mieszkanie?
Przede wszystkim, musimy zdecydować, z jakiego rynku chcemy nabyć mieszkanie – czy ma to być rynek wtórny, czy może pierwotny?
W przypadku rynku pierwotnego na pewno zaletą jest to, że możemy samodzielnie wybrać inwestycję, wpłynąć na wynik budowy, zagospodarować miejsce w mieszkaniu tak, aby było to dla nas wygodne oraz podobało nam się. Często również spłata takiego mieszkania jest prostsza – na przykład początkowy wkład określonego procenta inwestycji, potem zaś regularna spłata reszty kwoty w dogodnym dla nas terminie. Warto jednak pamiętać o tym, że jest inwestycja nieco ryzykowna – może się okazać, że deweloper upadnie albo podejmował niekorzystne dla kupujących mieszkanie działania. W pierwszym momencie należy więc sprawdzić samego dewelopera, korzystając z wypisów z sądu rejonowego, a także sprawdzając stan gruntu, na którym ma być postawiona nieruchomość (czy nie jest to przypadkiem grunt zakupiony z pożyczki lub pod hipotekę) i pozwolenie na budowę. Ciekawych informacji o samym deweloperze można dowiedzieć się również z forów internetowych, nad którymi warto nieco posiedzieć.
Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, musimy uważać na jego stan prawny. Przede wszystkim, kiedy właściciel mówi, że jest to jego własnościowe mieszkanie, nie zaś mieszkanie spółdzielcze, warto poprosić go o dokument to potwierdzający. W spółdzielni, do której należy wspólnotowo mieszkanie, możemy dowiedzieć się, czy nie jest ono zadłużone i nie ciążą na nim niespłacone należności. Aby uniknąć kłopotów tego rodzaju, iż za naszymi plecami właściciel sprzedał mieszkanie komu innemu lub że podwyższył kwotę, można sporządzić umowę przedwstępną – zapisujemy w niej datą nabycia mieszkania (czyli datę, w której będzie ono opuszczone przez obecnych lokatorów), cenę za nie oraz sposób uregulowania należności. Ważne, aby umowa taka sporządzona była u notariusza – zabezpiecza nas wtedy w pełni od strony prawnej.
Może zainteresuje Cię również poniższy ebook:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz